fbpx

Yeni Müşteriler Kazanmanın Müthiş Yolu

satış ve kazanılan paralar

Yeni Müşteriler Kazanmanın Müthiş Yolu Nedir?

Cevabı belki size biraz zor belki karmaşık gelebilir. Aslında işin özün son derece basit: bir dizi farklı stratejiyi uygulayarak potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekerek, işletmenizle ilgilenmeleri, hizmetlerinizi satın almaları. Bu stratejinin başında da tabii ki size uygun hedef kitle tanımlama ve belirleme geliyor.

Bir işletmeniz varsa veya bir satış departmanı yönetiyorsanız, bu para kazanmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu da ürün veya hizmetinizi satarak yaparsınız. Buraya kadarı hepimizce malum. Bu amaçla ağ oluşturdunuz, ortaklık kurdunuz, hatta geleneksel satış stratejilerinin tümünü denediniz ama bir türlü hedeflediğiniz rakamlara ulaşmadınız. Bunda şaşıracak bir şey yok çünkü dijital dünyanın neredeyse tüm alanları ele geçirdiği günümüzde, en önemli adımı atladınız: Hedef Kitlenizi!

Hedef Kitlenin Önemi

Hedef kitlenizi belirlemeden, bir şeyler satmak istediğinizde, pazardaki insanlar size 3 şekilde tepki verirler.

  • Sattığın şeyi isteyebilirim veya istiyorum
  • Sattığın şeyi almam için ortam ve zaman uygun değil.
  • Sattığın şeyi istemiyorum.

Amaç, ürün ya da hizmetinize ihtiyacı olan, almak isteyen kişilere ulaşmak ve onlara bir değer sağlamaksa; özellikle o kişilerle ve onlar için önemli olduğu şekilde konuşmalısınız. Yani stratejinizi bu hedef kitlenize uygun kurmalısınız. Gelin bir örnek üzerinden yürüyelim.

Diyelim ki müzik aletleri satan bir mağazanız var.

Hedef kitleniz müziği seven, profesyonel ya da amatör olarak müzikle uğraşan kişiler olacaktır. 

Kitle hedefleme yapmak; sunduğunuz şeyi istemeyen kişilere satış yapmak için boşa zaman ve para harcamanızın önüne geçer. Hepimizin yıllardır duyduğu bir söz vardır: Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz diye. Düşünürseniz, aslında hedef kitlenin ne kadar önemli olduğunu bu 4 kelime en iyi şekilde özetler.

“Güzel söylüyorsunuz da, peki bunu nasıl yapacağım?” diye sorabilirsiniz.

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Sandığınızdan daha kolay….

Yeni müşteriler kazanmak için, var olan müşterilerinizi iyi tanıyın.

Kitlenizin profili, kitleyi oluşturan kişilerin alıcı kimliğiyle belirlenir.

Mevcut müşterilerinizi tanımak; düşünme biçimlerini ve ihtiyaçlarını bilmek önemlidir. Potansiyel alıcılara ulaşmak için onlardan alacağınız verileri kullanabilirsiniz.

Mevcut müşterilerinizle yapacağınız görüşmeler, demografik özellikleri, satın almalarını tetikleyen etkenler; potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçları ve beklentileri hakkında pek çok değerli veri sağlayacaktır.

Pazarlama söz konusu olduğunda en iyi satış stratejisi, kitlenizi doğru belirlemek ve tanımlamaktır.

Bu konuda daha detaylı verilere Google kitle hedefleme yazısından ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitle Bilgileri

Alıcı kimliği geliştirmek olarak tanımlayabileceğimiz bu süreçte elde edeceğiniz hedef kitle bilgileri şu şekillerde karşınıza çıkacaktır.

Bildiğiniz Şeyler

Zaten bildiğiniz, muhtemelen sizi en başta başarılı kılan şeyler olacaktır.

Bilmediğiniz Şeyler

Bunlar, müşterilerin satın alma ve arama davranışları hakkında, hiç bilmediğiniz, ufuk açıcı verilerdir. Size değerli fırsatlar yaratacak veriler elde edebilirsiniz. Örneğin sosyal medyayı gerekli görmüyor ve fazla bütçe ayırmıyor olabilirsiniz. Ancak gelen veriler, müşterilerinizin önemli bir bölümünün sizinle ilgili bilgileri sosyal medyadan aldığını ortaya koyduğunda, potansiyel alıcılarınızla tanışmak için, sosyal medya bütçenizi gözden geçirmeniz gerektiğini farkedeceksiniz. Aynı zamanda, hedef kitlenizle ve sattığınız ürün ve hizmetle ilgili hangi platformun daha uygun olacağını da göreceksiniz.

Kabul Etmek İstemediğiniz Şeyler

Verilerin iç karartıcı olduğu veya işte bir değişiklik gerektirdiği durumlar da olacaktır.

Bir örnekle açıklayalım. Büyüme stratejiniz, diğer şirketlerin satış elemanlarını cazip tekliflerle şirketinize katmak ve bu satış görevlilerinin müşterilerini yanlarında getireceklerini ummaksa; bu beklediğiniz başarıyı getirmeyebilir.

Satışçılara daha iyi iş imkanları vadetmek, onları şirket değiştirmeye motive etmeyebileceği gibi, satışları arttıracak bir katkı da sunmayabilir.

Müşterinin beklentisi, ürününüzde arzu edilen iyileşmeyi görmektir.

Sonuç olarak; Bir işletme için, en etkili ve gözden kaçan satış stratejisi hedef kitlesini tanımak ve hedef kitlenin önemini anlamaktır.

Hedef kitlenizi ve bu kitleyi oluşturan müşterilerinizi tanımadan, uzun satış döngüleri yaşamayı ve boşa zaman harcamayı göze alıyorsunuz demektir.

Özetleyecek olursak, yeni müşterilere ulaşmak için:

  • İyi bir pazarlama stratejisi oluşturun
  • Sosyal medyayı kullanın
  • İşletmenizi çevrimiçi listeleyin (Google My Business vb)
  • E Posta Pazarlamasından faydalanın
  • İyi bir müşteri hizmeti sunun

Unutmayın, günümüz dijital dünyasında başarıyla var olmak için kusursuz satış stratejisine sahip olmalısınız. Hedeflerinize uygun stratejileri belirlemek, yüksek dönüşümlü yol haritası için BİZİ ARAYIN, sizi başarıya götürecek yol haritasını birlikte çizelim.

Bilgi Paylaşınca Değerlidir