fbpx

Twitter’da Takipçi Kazanmak İçin 13 İpucu

Twitter'da takipçi kazanmak sembolü twitter kuşları

Son dönemde özellikle kaotik durumlarda, Twitter en önemli iletişim platformlarından biri oldu. Dolayısıyla çok takipçili hesaplar bir anda statü sembolü haline geldi. Twitter’ı ister özel ister kurumsal olarak kullanın, Twitter’da takipçi kazanmak ve daha geniş kitleye ulaşmak için takip etmeniz gereken bazı ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Resim / Fotoğraf Kullanın

Tweetlerinize resimler ekleyin. Resimli tweetlerin retweetlenme olasılığı resimsiz tweetlere göre %34 daha fazladır. Veya daha da iyisi – %55 daha fazla etkileşim elde ettikleri için bir GIF kullanın.

Twitter'da takipçi kazanmak için resim kullanın

Alakalı Etiket Kullanın

Tweetlerinize bir veya iki alakalı hashtag ekleyin. Twitter’da etiket söz konusu olduğunda, az çoktur. Sadece bir veya iki tane kullanın. Her zaman yeşil kalan bir hashtag ve o gün trend olan bir hashtag kullanabilir ve her ikisinden de maksimum dönüşüm elde edebilirsiniz. Trend olan hashtag, 6-12 saatlik bir süre içinde çok sayıda görüntüleme almanıza ve Twitter’da takipçi kazanma şansınızı yükseltir.

İleti Dizisi Hazırlayın

İleti dizisi yani TweetStorm Twitter’da takipçi kazanmak için en etkili taktiklerden bir tanesidir. Tweet’lerinizi kolayca birbirine bağlayabilirsiniz. Çok parçalı bir tweet ile denemeler yapın. 4 veya 5 parçayla başlayın ve bunları birbirine bağlayın. İnsanlar ileti dizinizi gerçekten beğenirse, dizideki ilk veya son gönderiyi retweetleyecek, bazıları da sizin bu tweetlerinizi beğendiği için sizi takip etmeye başlayacaktır.

Etiketleyin & Kutlayın

Çok sık yapılmasını kesinlikle önermediğimiz ancak retweet almak için önemli bir ipucu da bir grup insanı etiketleyerek başarılarını kutlamak. Örneğin sektörünüzden bir meslektaşınızı veya ekip arkadaşlarınızı etiketleyerek başarılarından ötürü kutlayabilirsiniz. Bu hem hakkınızda pozitif algı oluşturacak hem de etiketlediğiniz kişilerin takipçilerinin sizi görmesini sağlayacaktır.

Meydan Okuyun

Twitter’da takipçi kazanmak için en etkili stratejilerden bir tanesiyse dikkatli ve uygun bir dille yapılması gereken meydan okuma. Özellikle ülkemizde, bu strateji son derece popüler. İster bir şirket veya kurum olur ister şahıs burada dikkat etmeniz gereken şey, yazdıklarınızın doğru bir şekilde anlaşılır olması. Yani yoruma açık olmaması. Eğer doğru ve akılcı meydan okursanız, Twittersphere (twitter camiası) size destek olacaktır. Ancak en küçük bir hatada şimşekleri üzerine çekeceğinizi asla unutmayın. Olası trol saldırılarına karşı da tetikte olmanızda ve bu tip durumlarda izleyeceğiniz yolu da önceden belirlemenizde fayda var.

Başarınızı Paylaşın

Başarılarınızla gurur duyun ama kibirli olmayın. Küçük bir kazanç veya başarınızı kutlayan kalpli bir tweet atın. Takipçilerinize (sayısı ne kadar küçük olursa olsun) teşekkür edin. Bu tip tweetlerde empati duygusu tetiklenir, beğeniler ve retweet sayınız artar.

Faydalı İçerik Üretin

Her sosyal medya platformunun, blogların ve başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının bir numaralı kriteri, faydalı içerik üretmek ve paylaşmak. Sadece Twitter değil, tüm platformlar ve arama motorları, takipçilerine faydalı bilgiler sunan hesapları her zaman ön plana çıkartırlar. Dolayısıyla Twitter’da takipçi kazanmak için faydalı içerik yayınlamaya özen gösterin. Örneğin sektörünüz veya mesleğinizle ilgili bir kaynak, yenilik, güncelleme gibi bilgileri paylaşın. (Şu anda bu bizim de yaptığımız işte tam da bu.)

Twitter'da takipçi kazanmak için faydalı içerik örneği

Reklam Verin

Buraya kadar yazdığımız tüm ipuçları ücretsiz stratejiler. Ancak unutmayın ki, hayatta hiç bir şey bedava değildir. Özellikle, milyar dolarlar harcanan sosyal medya platformlarının, kendileri de kazanmadan kullanıcılarına her türlü imkanı ücretsiz vermesi de mümkün değil. Mantık olarak yanlış. Bu nedenle, akılcı bir bütçe ile reklam vermeniz çok önemli. Twitter’da takipçi arttırmak için, tweetinizi özel olarak tanımladığınız bir hedef kitleye gösteren bir reklam çıkın. Bunun için bir Twitter işletme hesabı oluşturarak, sektörünüze ve amacınıza uygun hedef kitleleri tanımlayın. Twitter reklamları konusunda profesyonel destek size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Küçük Oyuncuları Unutmayın

Twitter veya diğer sosyal medya platformları sadece büyük hesapların tekelinde değil. Sosyal medyanın hayatımızın bu kadar hızla bir parçası olmasının nedenlerinden bir tanesi de, aslında büyük oyuncular kadar küçük oyunculara yani az takipçili hesaplara da iletişim ve etkileşim imkanı sağlaması. Büyük oyuncuların sizin tweetlerinizi kabul etmesi pek olası değil. O zaman siz de Twitter’da takipçi arttırma ve retweet almak için, daha mütevazi hesaplarla etkileşime geçin ve onların başarılarını kutlayın

İlginç Şeyler Yayınlayın

Tweetlerinize çok fazla dikkat çekmeye çalışıyorsanız, farklı hedef kitlelerin ilginç bulacağı içeriği bulup iyileştirerek veya düzelterek paylaşın. Bu, çok fazla deneme yanılma gerektirir. Doğru sonuca, ilk bir kaç saat için çok sayıda retweet aldığınız zaman ulaştığınızı anlayacaksınız.

Akılcı Retweet Edin

Beğendiniz bir tweeti, direkt retweet butonuna basıp göndermek yerine, güçlü veya komik bir yorum ekleyerek retweetleyin. Başkalarının dikkatini çekecek olan bu retweet stratejisiyle Twitter’da takipçi kazanma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Mükemmel Yorum Yazın

Popüler bir Tweet’i harika bir yorumla yanıtlayın. Arada bir aynı anda hem esprili hem de trol olmayı unutmayın. Bu hassas bir denge olduğu için dikkatli olun. Sadece Retweet almak amacıyla bu ince dengeyi asla bozmayın.

Kazanmak İçin Videoyu Kullanın

Twitter videolarının %93’ü mobil cihazlarda izleniyor ve video içeren tweetler 10 kat daha fazla etkileşim alıyor. Bir tweet’te etkileşimi katlanarak artırmak için mizah ve videoyu birleştirin. Muhtemelen bunu doğru yapmak için birkaç kez denemeniz gerekecek – ancak birkaç deneme yanılma sonrası doğru kombinasyona ulaşacağınız garanti.

Hesap kurulumu, hali hazırdaki hesabınıza sahte takipçi satın almadan organik olarak Twitter’da takipçi kazanmak, yüksek dönüşümlü reklamlar vermek için Pavos Dijital olarak size hizmet vermek için hazırız. Bizimle konu hakkında detaylı ön görüşme yapmak için TIKLAYIN

Bilgi Paylaşınca Değerlidir