fbpx

TİKTOK REKLAMLARI

“Reklamcılıkta farklı olmamak adeta intihar demektir."
Bill Bernbach
yeni nesil dijital pazarlama

Tiktok Reklamları Hakkında

TikTok Reklamları hedef kitlesi genç nüfus olan sektörler için hızlı ve yüksek getirili kanallarının başında geliyor. 

  • Çin’den çıkan Tiktok, günümüzde dünya çapında ayda 800 milyondan fazla kullanıcısıyla, özellikle 13 -24 yaş arası kuşağın gözdesi.
  • Tiktok’u farklı kılansa, kullanıcılar gerçek kişiler ve gerçek videolar yayınlanıyor.
  • Tamamen kullanıcı odaklı ve özgün bu platformda hali hazırda Türkiye ile,  Amerika ve Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere 19 ülkede reklam vermek mümkün.
  • Türkiye’den, yerel reklamların yanı sıra, Japonya, Tayland, Malezya, Vietnam, Endonezya, Rusya, Güney Kore, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de reklam veriliyor.
  • Markalı içerikle erişimi artırmak isteyen firmalar için TikTok, pazarlama hedefine uygun reklam biçimleriyle yüksek getiri vaadeden bir platform.
  • Tiktok’ta 6 farklı pazarlama hedefi var:

Tiktok Pazarlama Hedefleri

tiktok reklamlari hedefleri tablosu

Tiktok'ta Reklam Vermek

Standart ve İçerik formalarında olmak üzere Tiktok Reklamları 2 ana kategoriye sahip:

  • Standart
  • İçerik

1-Tiktok Standart Reklamlar

tiktok standart reklamlari ornegi

1.1-Marka Devralma Reklamları

Tam ekran, statik veya dinamik görüntü ile kullanıcının dikkatini anında çeken ve marka için güçlü bir görsel etki yaratan bu formatın pazarlama hedefleri farkındalık yaratma ve değerlendirme. Hem resim hem de 3-5 saniyelik video modelleri olan Marka Devralma modelinde, marka bilinirliğini artıyor ve reklamın etkisi en üst düzeye çıkıyor.

1.2-Top View Reklamlar

Tiktok reklam modelleri arasında en popüler formatlardan.  Kullanıcılar uygulamayı açtıklarında karşılarına çıkan ve markayı hemen sergileyen video reklam formatı markayı en iyi ve en görünür şekilde yerleştiriyor. Otomatik oynatma ve ses özelliğiyle 60 saniyeye kadar süren ve tam ekran görüntülü bu model, farkındalık, değerlendirme ve etkileşim olarak 3 pazarlama hedefine odaklı. Beğenme, yorum yapma, paylaşma ve takip düğmeleriyle kullanıcının katılımı da destekleniyor. 

1.3-Yayın İçi Reklamlar

Kullanıcıları, markanın İşletme Hesabıyla etkileşim kurmaya teşvik etmek için tasarlanmış ve “Sizin İçin” özet akışına yerleştirilmiş Yayın İçi Reklamlarda markanın hikayesi anlatılıyor. Web sitesine trafik çekmek için güçlü bir model olan bu format, aynı zamanda, dönüşümü artırmak için birden çok tıklanabilir öğeye sahip. Kullanıcıların beğenme, yorum yapma ve paylaşma yoluyla etkileşime girdiği Yayın İçi reklamlar, 6 pazarlama hedefine de uygun.

2-Tiktok İçerik Reklamları

tiktok reklam modelleri içerik reklamlari ekran goruntusu

2.1- Marka Etiketli Meydan Okuma

Tiktok Reklamları arasında en dikkat çeken Marka Etiketli Meydan Okuma Formatı. Reklam kampanyalarını farklı pazarlara entegre olacak şekilde yerelleştiren bu format, sosyal medya reklamları arasında türünün tek örneği. Kullanıcının katılımı ön plana alınmış Marka Etiketli Meydan Okuma reklamlarında, kullanıcılar hem kampanyaya katılmak hem de kampanya için içerik üretmeye davet ediliyor. Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlarla yüksek katılım oranı elde edilen bu model, farkındalık, değerlendirme, etkileşim, dönüşüm ve sadakat hedefleyen tüm markalar için uygun

2.2- Marka Efektleri

Marka Efektleri modeli, özel olarak hazırlanan, paylaşılabilir çıkartmalar, filtreler ve efektlerle kullanıcı etkileşimini eğlenceli hale getirerek, mobil cihaz kullanıcıları hedeflemekte. Kullanıcının da bir parçası olduğu bu kampanyalarda marka farkındalığı ve etkileşim odaklı sadakat ön planda yer alıyor.

TikTok Reklamları Analiz ve Raporlaması

tiktok analizi ve raporlamasi nasil yapilir

TikTok Reklam Analizi için, öncelikle şirketin web sitesine, gerekli kodların yerleştirilerek entegrasyonun yapılması gerekiyor.

Bu entegrasyon sonrası, kampanyaların performansını ölçmek, reklamları daha verimli olacak şekilde optimize etmek ve sitedeki kullanıcıların davranışlarını, nasıl etkileşimde bulunduklarını izleyerek, doğru hedef kitleyi belirlemek mümkün.

uluslararasi tiktok reklami nasil verilir

Uluslararası Tiktok Reklamları

Türkiye'den Rusya, Japonya, Tayland, Malezya, Vietnam, Endonezya, Güney Kore, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarına yönelik reklamlar vermek mümkün. Avrupa Ülkeleri içinse, yurtdışındaki çözüm ortaklarımızla, orijinal ve özgün İngilizce reklamlar hazırlıyor, çeşitli Tiktok Reklam Modelleri ile farklı kampanyalar yayınlıyoruz.

Tiktok Reklamları Hizmeti

İhtiyaçlarınıza Özel
Dijital Çözümler İçin