fbpx

SEO ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

"SEO, hayatta kalmak için hem teknik hem de teknik olmayan birçok beceriye ihtiyaç duyduğunuz bir maceradır"
Deepanshu Gahlaut

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimisation), Türkçe karşılığıyla Arama Motoru Optimizasyonu, internet sitelerinin, başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda yer alarak yüksek performans göstermesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bir başka deyişle, arama motoru dinamiklerini anlayarak, kullanıcı gözüyle yorumlama, internet sitesinde tasarım, teknik ve geliştirme kurallarını uygulama sanatıdır. Başarılı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmasıyla, web sitesi, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha yüksek sıra elde ederek, daha fazla ziyaretçiye ulaşır. SERP için 3 önemli faktör vardır: alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirme. Optimizasyon çalışmaları bu faktörler göz önüne alınarak yapılır.

seo kriterleri nedir

Arama Motoru Optimizasyonunun Çeşitleri

Doğal trafik akışı için web sitelerinin arama motorlarının kurallarına uygun optimizasyon çalışmaları, iç (onpage SEO) ve dış (off page SEO) olarak 2 farklı alanda gerçekleştirilir.

sayfa ici seo nasil yapilir

Site İçi / OnPage

Site içinde yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır. Başta Google olmak üzere, tüm arama motorları, sitenin yapılandırılmasına göre kalite puanları verir. Site hızı, anahtar kelimeler, kullanılan görseller, metinler, kullanıcı dostu ara yüz gibi faktörler bu kalite puanını belirler.

On Page SEO yani site içi optimizasyonun ana görevi, sitenin kullanıcıların yararına olduğunu arama motorlarına kanıtlamak, aynı zamanda, sitenin arama motorlarınca kolaylıkla taranabilir şekilde yapılandırılmasıdır.

off page seo nedir

Site Dışı / OffPage

Google kaliteli ve popüler sitelere öncelik verir. Bu kriterlere yerine getirmek için, internet sitelerinin popülaritesini arttırma amaçlı yapılan site dışı arama motoru optimizasyonu, sitenin dışında gerçekleşen tüm etkileşimleri kapsamaktadır. Backlink olarak da adlandırılan bu çalışma, bir başka siteden, siteye link verilmesidir. Bir anlamda sitenin, bir başka site tarafından ‘referans’ gösterilmesidir. Bunun arkasında yatan fikir, referans gösterilmiş sitenin, ‘güvenilir – kaliteli – popüler” olduğunu Google’a ispat etmektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, verilen bağlantıların doğru ve doğal olmasıdır. Siteye verilen ve doğal olmayan linkler, Google tarafından tespit edilmekte ve siteye ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Optimizasyon Neden Gereklidir?

Doğru bir Arama Motoru Optimizasyonu ile elde edilecek avantajlar :

  • Google vb arama motorlarında üst sıralarda yer almak
  • Web sitesine doğal trafik çekmek
  • Internet sitesinin, arama motorları tarafından kaliteli ve popüler olarak tanınmasını sağlamak
  • Google’ın tanımladığı kalite puanıyla, dijital reklamcılıkta avantaj sağlamak
  • Sektörler avantaj sağlayarak, rakiplerin önüne geçmek
  • Dönüşüm vaadeden nitelikli kullanıcıya erişmek
  • Etkileşimleri & satışları yükseltmek

şeklinde sıralanabilir.

seo faydalari

Başarılı SEO için Neler Yapıyoruz?

Arama Motoru Optimizasyonu Hizmeti

İhtiyaçlarınıza Özel
Dijital Çözümler İçin