fbpx

Satış Ortaklığı Pazarlaması Nedir?

Satış ortaklığı pazarlaması olarak Türkçe’ye çevrilen Affiliate Marketing, bir işletmenin, ürün ya da hizmetlerinin, satış ortağının dijital platformları üzerinden tanıtılmasıdır.

Bu nasıl gerçekleşir?

Markanızı web sitelerinde veya sosyal hesaplarında tanıtmaları için; blog yazarları, sosyal medya kişilikleri veya niş uzmanlar gibi içerik oluşturucularla bir ortaklık oluşturursunuz.

Sitelerinde sizi tanıtan bu içerik oluşturucular, sizin satış ortaklarınızdır.  

Bu içerik oluşturucuların markanızdan bahseden içeriklerine; ziyaretçileri sizin web sitenize yönlendiren benzersiz, izlenebilir bağlantılar yerleştirilir.

Bir potansiyel müşteri, satış ortağınızın bağlantısı aracılığıyla markanızı keşfettiğinde ve satış ortağı bağlantısını tıklayarak bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, satış ortağınıza komisyon ödersiniz. Komisyon; kazanılan müşteri veya satış üzerinden gerçekleştiği için, bu sistem performansa dayalı bir pazarlama türüdür.

Satış ortakları, oluşturdukları her bir satış için komisyon kazanır. Bu da bir kazan-kazan durumu yaratır.

İşletme daha fazla görünürlük ve satış elde ederken, satış ortağı da çabaları için para kazanır.

Toplumda değer ifade eden, kitleleri etkileyen, öncü kişi ya da kuruluşlar, bu pazarlama yönteminde satış ortağı olarak seçilirler.

Bu yönü ile Influencer pazarlamaya benzese de, birbirinden tamamen farklı pazarlama teknikleridir. En temel fark da yapılan ödeme sisteminde ortaya çıkar. İnfluencer pazarlamada kampanya erişimi, web sitesi ziyaretçi sayısı (satış sayısı değil), katılım oranı üzerinden ve kampanya bütçesinden ödeme yapılırken, satış ortaklığında satış sayısı ve dönüşüm oranları dikkate alınarak ödeme yapılır.

satış ortaklığı pazarlamanın çalışma döngüsünü gösteren fotoğraf

Satış Ortaklığı Pazarlaması: Öne Çıkan Sektörler

Satış ortaklığı pazarlaması pek çok sektörde ve farklı pazar segmentlerinde kullanılabilir. En yaygın olarak kullanıldığı alanları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

E ticaret siteleri: Perakendeciler, marketler ve hazır yemek sektörü, satışları artırmak ve müşteri tabanlarını genişletmek için satış ortaklığı pazarlamasını kullanır.

Seyahat: Ulaşım (özellikle havayolları), konaklama (oteller)ve turizm şirketleri, markalarını tanıtmak ve yeni müşterilere ulaşmak için sıklıkla satış ortaklığı pazarlamasını kullanır.

Finans: Affiliate marketing, sigorta, finansal kiralama hizmetleri gibi, finans sektörünün farklı segmentlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dijital ürünler: Yazılım, e-kitap ve diğer dijital ürünler genellikle satış ortaklığı programları aracılığıyla satılır.

Oyun sektörü: Çevrimiçi kumarhaneler ve spor bahis siteleri gibi oyun şirketleri, trafik çekmek ve gelirlerini artırmak için genellikle satış ortaklığını kullanır.

Sağlık: Fitness ekipmanları, spor giyim malzemeleri gibi ürünler, destek ürünleri ve vitaminler sıklıkla satış ortaklığı programları aracılığıyla satılır.

Güzellik ve kişisel bakım: Cilt bakımı, makyaj ve kişisel bakım ürünlerinin dahil olduğu güzellik ve kişisel bakım sektöründe satış ortaklığı pazarlaması yaygın olarak kullanılır.

Yukarıda saydığımız sektörlerde, satış ortaklığı ile para kazanmak son derece yaygındır. İlaveten başka sektörlerde ve pazarlarda da satış ortaklığı ile para kazanmak mümkündür.

Satış Ortaklığı Pazarlama: Avantajlar

Satış ortaklığının her iki taraf için pek çok avantajı olduğu kesin. Gelin bu pazarlama yönteminin avantajlarını birlikte inceleyelim.

Satış ortağı kampanyaları izlenebilir. 

Bağlantılar sayesinde, satış ortağı satışlarını takip etmek çok kolaydır

Ekonomiktir. Satış ortaklığı yöntemiyle pazarlama, işletmelerin yeni müşterilere ulaşması ve satışlarını artırması için nispeten düşük maliyetli bir yoldur. Çünkü; Bir satış ortağı ne kadar çok satış yaparsa o kadar çok kazanır.Performansa dayalı bir kazanç sistemi olduğu için, daha fazla komisyon kazanma isteği, satışları arttırma çabalarını teşvik eder. 

Performansa dayalı bir pazarlama modeli demiştik. Bu nedenle işletmeler yalnızca gerçek sonuçlar için ödeme yapar. Bu durum; riski en aza indirmeye ve yatırım getirisini (ROI) artırmaya yardımcı olabilir.

Uzmanlığa erişim sağlar: Satış ortakları genellikle kendi alanlarında uzman ve güvenilir kişi/kurumlardır.  işletmeye güçlü bir sosyal medya takipçisi getirebilirler. Kitlenizi büyütür, sizin gelirinizi, satış ortağınızın komisyonunu arttırır.

Standart bir şekli yoktur, ihtiyaca göre ayarlanabilir: Satış ortaklığı, bir işletmenin ihtiyaçlarına ve bütçesine bağlı olarak çerçevesi kolayca genişletilebilir veya daraltılabilir bir yaklaşımdır. Bu da onu esnek bir pazarlama stratejisi haline getirir.

Marka görünürlüğünü arttırır: Bir işletme birden fazla satış ortağıyla marka görünürlüğünü artırabilir, daha geniş bir kitleye ulaşabilir. Böylece; marka bilinirliğinin ve müşteri sadakatinin artması sağlanır.

Satış Ortaklığı Pazarlama: Dezavantajlar

Avantajları olduğu gibi, gelir ortaklığı yönteminin bazı dezavantajları da olabilir. Ancak üstesinden gelinmeyecek şeyler değil. Bunları kontrol edebilirseniz, her şeye rağmen, kârlı ve başarılı bir pazarlama stratejisi olduğundan emin olabilirsiniz.

Şimdi gelin birlikte göz atalım

Seçeceğiniz satış ortağı ve vereceği mesaj doğru kurgulanmalıdır. İnsanlar markanızla, ürününüzle kendilerini özdeşleştirmek ister. İstenen sonucun kendi özelinde sağlanamayacağı algısına ulaşırsa, ürün, hizmet ya da marka ile arasına bir mesafe koyabilir.

Düşük kârlılık: Bazı satış ortaklığı programları düşük komisyon oranları sunar.  Bu durum satış ortağınızın motivasyonu olumsuz etkileyebilir ve dolayısıyla yüksek getiri elde etmeyi zorlaştırabilir.

Rekabet: Ürün ya da hizmetinizin yer aldığı sektör, oldukça rekabetçi olabilir. Böyle bir ortamda; farklı markaların, aynı ya da benzer ürünlerini tanıtan satış ortaklarının arasından sıyrılmak zor olabilir.

Önemli bir zaman ve kaynak yatırımı gerektirir: Affiliate marketing de başarılı olmak,  için; bir ya da birkaç sosyal platformda yer almak, bunlara içerik hazırlamak ve trafik çekmek gibi bir zaman ve kaynak yatırımı gerekir.

Dolandırıcılık riski: Bazı satış ortakları satışları artırmak için sahte incelemeler veya yanıltıcı promosyonlar kullanmak gibi etik dışı uygulamalarda bulunabilir.

Ürün kalitesinin, müşteri beklentilerini karşılamaması durumunda satış ortağınızın beklediğiniz hedefleri yakalaması çok mümkün olmayabilir.

Satış ortaklığı sürekli bir çaba gerektirir. Gelir elde etmek için ürünlerin sürekli ve düzenli olarak tanıtılması ve platformlarınıza trafik gelmesi gerekir.

Dezavantajları ortadan kaldırmak; marka ve satış ortağı arasındaki ilişkiyi bir başarı hikayesine dönüştürmek pek tabi ki mümkün.

Başarılı Satış Ortaklığı Pazarlama İçin İpuçları

Tüm pazarlama stratejilerinde olduğu gibi Affiliate marketing’in amacı da, Affiliate ile para kazanmak ‘tır. Bu nedenle;

Doğru eşleşme önemlidir. Ürün ve satış ortağı eşleşmesine özen gösterin. Satış ortağınızın uygun olduğundan, ürün ya da markanızın amacını, misyonunu doğru anladığından ve markanızla güçlü bir ilişki kurduğundan emin olun.

Hedef kitlenize değer sağlayın. Satış ortaklığı pazarlaması en çok hedef kitlenize bir değer sunduğunuzda başarılı olur. Hedef kitlenizin bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olmak için faydalı içerikler, incelemeler ve karşılaştırmalar sunun.

Tanıtımlarınız için birden fazla kanal kullanın. Satış ortağınızla iş birliğinizi, ürünlerinizi, web siteniz, sosyal medya ve e-posta listeniz dahil olmak üzere birden fazla kanal üzerinden tanıtın.

Güven her şeydir. Satış ortağınızın, sağladığı tüm geliri görebileceği, vaat ettiğiniz komisyonları aldığından emin olarak, güven duyacağı bir sistem oluşturun.

Sektördeki trendlerden haberdar olun: Kazanç potansiyelinizi her zaman en üst düzeyde tutmak için sektör trendlerini, yeni ürünleri ve satıcı komisyon yapılarındaki değişiklikleri takip edin.

Satış ortağınızla işbirliğiniz konusunda şeffaf olun. Ürünlerinizin tanıtımı karşılığında ücret ödediğinizi hedef kitlenize açıkça belirtin.

Test edin ve optimize edin: Sonuçlarınızı iyileştirmek ve kazancınızı artırmak için satış ortağınızla olan pazarlama stratejilerinizi düzenli olarak test edin ve optimize edin.

Bu ipuçlarını takip ederek, dezavantajları kontrol altında tutabilir, gelir ortaklığı pazarlamayla başarı şansınızı artırabilir, kârlı ve sürdürülebilir bir gelir ortaklığı pazarlaması yaratabilirsiniz.

Bilgi Paylaşınca Değerlidir