fbpx

PİNTEREST REKLAMLARI

"Müşterinizin beklentilerini aşmanın ilk adımı, bu beklentileri bilmektir."
Roy H. Williams

Pinterest Reklamları Nedir?

Pinterest Reklamları, kullanıcıların %98”nin bu platformda keşfettiklerini denediklerini söyledikleri, ürün farkındalığına yönelik reklamlarıyla ön plana çıkan bir platform. 2021 verilerine göre dünyada en çok kullanılan 7. sosyal medya platformu olan Pinterest’in kullanıcılarının yaş ortalaması 25-55 yaş arası. 

pinterest sosyal medya kullanimi tablosu
dunyada pinterest reklamlari verileri

Kullanıcıların daha çok kadın olması nedeniyle, özellikle kadınlara yönelik tüm sektörlerde çokça kullanılan Pinterest Reklamları, Amerika ve Avrupa Pazarlarına açılmak isteyen firmalar için getirisi yüksek reklamlar sınıfında.

Getirilen yeni düzenlemeyle, Pinterest Türkiye’de temsilci bulundurmaya başladı. Şu anda Türkiye’de reklam vermenin mümkün olmadığı Pinterest’de, Pavos Dijital ile yurtdışı çözüm ortaklarımız aracığılıyla istediğiniz ülkede İngilizce reklamlar verebilirsiniz. 

Pinterest Reklamları 4 farklı iş hedefine yönelik hazırlanıyor. 

  • Farkındalık (Bilinirlik): Erişimi artırmak ve marka veya ürün bilinirliği oluşturmak
  • Değerlendirme: Pinterest’te veya dışında içeriğe daha fazla trafik almak
  • Dönüşüm: Çevrimiçi satışlar, kayıtlar ve abonelikler gibi işlemleri artırmak
  • Fiziki Satış: Mağaza içi satışları artırmak

Pinterest Reklam Modelleri

Sponsorlu Pinler

Sponsorlu Pinterest Reklamları, ana sayfanın akışında ve arama sonuçlarında normal bir pin gibi gözüküyor. Diğer pinlerden tek farkı, üzerindeki “sponsorlu” yazısı olan bu reklamları, kullanıcılar panolarına sabitleyebileyebiliyor, paylaşarak yorum yapabiliyor. Kullanıcı reklama tıkladığında, reklamverenin internet sayfasına yönlendirildiğinden, reklamverenin hem internet site trafiği artıyor hem de marka bilinirliği yükseliyor.

pinterest reklamlari sponsorlu pinler
donen sponsorlu pinterest reklamlari

Dönen Sponsorlu Pinler

Dönen Sponsorlu Pinterest Reklamları, 2 -5 resimle hazırlanıyor. Kaydırma seçeneğiyle görülebilen bu reklamlarda, her pin, farklı bir resim, başlık, açıklama içeribiliyor ve farklı sayfalara yönlendirme yapabiliyor. Özellikle birden çok ürünü tek reklamda göstermeyi isteyen markalar ve turizm sektörü için ideal format.

Sponsorlu Video Pinler

Sponsorlu Pinlerle aynı hedeflere sahip olan, Sponsorlu Video pinlerinde, statik görüntü yerine video kullanılıyor. Ana sayfa akışında, arama sonuçlarında, ‘buna benzer’ sekmesinde yer alan Sponsorlu Videoları 2 farklı formatta hazırlamak mümkün : standart ve maxi. Farkındalık / bilinirlik kampanyaları için tercih edilen bu format, bir marka veya ürün hikayesini anlatmak için ideal formatlardan bir tanesi

sponsorlu video pinler
sponsorlu alisveris pinleri

Sponsorlu Alışveriş Pinleri

Pinterest keşfetme ve alışveriş odaklı bir platform, kullanıcıları da alışveriş tutkusu olan kitle olduğu için, Sponsorlu Alışveriş Pinleri, perakende sektörünün en önemli reklam formatlarından.

 

Gerekli entegrasyonlar yapılarak, markanın sitesinden direkt bağlantı verilen bu modelde, kullanıcı pini tıklayarak sitedeki ürüne hızlı ve kolayca erişebiliyor. 

Sponsorlu Koleksiyon Pinleri

Sponsorlu Alışveriş Pinlerine benzer bu model, bir konsept içinde yer alan ve birbirine uyumlu farklı ürünlerin satışına yönelik bir reklam formatı. Her ürün için ayrı pin hazırlanarak, gerekli açıklamalar yapılıyor ve alışveriş sitesine yönlendiriliyor. Perakende ve turizm sektörleri için oldukça etkili olan bu modelde en az 2 resim kullanılıyor. 

sponsorlu koleksiyon reklamlari

Pinterest Reklamları Analizi

Pinterest’in kendi analiz araçlarının yanı sıra, web sitesine eklenecek bir piksel kodu ile, reklam kampanyalarının dönüşümlerini ve başarı oranlarını ölçmek mümkün.
Gerekli entegrasyonlarla Google Analytics üzerinden de takip edilebilen verilerin ışığında hazırlanan raporlar, güncel veya gelecek kampanyalar için yol haritası niteliğinde.
pinterest analiz

Pinterest Reklamları Hizmeti

İhtiyaçlarınıza Özel
Dijital Çözümler İçin