fbpx

Pinterest Ne İşe Yarar?

Pinterest Nedir?

Günümüzde sosyal medya, her meslekten her yaştan insanın hayatının vazgeçilmezi. İnsanların birbirlerine ulaşması bir yana, markalar, tüketicileriyle en hızlı sosyal platformlarda buluşuyor. Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz, özellikle kadınlar arasında son derece popüler bir platform var: Pinterest. Peki Pinterest ne işe yarar?

Pinterest Nedir?

Genel olarak, ilham almak, alışveriş yapmak, fikir paylaşmak amaçlı bir görsel keşif arama motoru diyebiliriz.

İnsanların, pinleri kaydettiği, paylaştığı ve alışveriş yaptığı Pinterest, Instagram gibi görsellik konseptli.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Çok basit bir dille anlatmak gerekirse insanlar, çeşitli boardlarda (panolarda)kendi pinlerini iğneliyor, beğendikleri pinleri kendi panolarına kaydediyor veya paylaşabiliyorlar. Bu pinler, sabit, döngü (karusel) ve video formatlarında hazırlanabiliyor.

2022 Hootsuite raporuna göre, dünyada Pinteresti kullanan aylık 400 milyondan fazla kişi var. Dikkat çeken noktaysa bu kullanıcıların %77’si kadın! Amerika ve Avrupa pazarına, kadın tüketici odaklı ürün satmak isteyenler için mükemmel bir platform.

Pinterest ne işe yarar dediğimizde 6 önemli başlık karşımıza çıkıyor.

Gelin birlikte göz atalım.

1- Pinterest Daha Fazla Tarayıcıyı Alıcılara Dönüştürüyor

Pinterest’i çoğu sosyal medya platformlarına kıyasla benzersiz kılan, keşiften dönüşüme kadar olan adımların sayısını azaltması. Yani, buradan gelen ziyaretçiler, diğer sosyal medya kaynaklarından daha hızlı potansiyel müşteriye veya satışa dönüşüyor.

Örneğin Twitter’ı ele alalım. Bir kullanıcı, bir ürünle ilgili bir tweet görürse, o ürünü o tweet’ten etkilenerek satın alması pek de olası değil. Belki influencerlar tweetlemişse bir ihtimal ancak kanaat önderlerinin aldıkları ücretler malum! Küçük bir olasılık için yüksek miktarlarda ödeme yapmak akılcı mı? Buna siz karar verin!

Öte yandan, sosyal medyada satış yapan herkes için, en hızlı dönüşümü veren Pinterest. Gör + beğen + satın al davranış modeli, Pinterest için son derece sık aralıklarla ve yüksek sayıda gerçekleşiyor.

Buyurun kullanıcı açısından bakalım! Satın almaya niyeti var, ürünün resmi karşısına çıkıyor (çünkü önceden ilgi alanlarını tanımlamış) ve satın alması için sadece 1 tık yeterli. Hemen siteye ulaşıp, o beğendiği ürünü satın alabiliyor. Bu perspektiften bakıldığında, Pinterest dönüşüm oranlarını artırıp satış döngülerini azaltarak, kullanıcıyı / takipçiyi en kısa sürede müşteriye çeviriyor.

2- Web Sitesine Trafik Çekmek İçin İdeal

Web siteniz ne kadar mükemmel olsa da satışları artırmak için trafik gereklidir. Kimsenin ziyaret etmediği bir site, ne kadar güzel, çekici, aydınlatıcı, ekonomik fiyatlı ürünlerle dolu olsa da trafiği yoksa bir değer oluşturmaz. Hele ki dijital dünyaya yeni adım atanlar içinse, siteye çekilen trafiğin yani kullanıcı sayısının artması çok değerlidir.

Bu noktada, Pinterest, web sitelerine gelen bağlantıları artırarak daha fazla trafik çekmek için mükemmel bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, Pinterest’in, Facebook’tan çok daha fazla trafik çektiğini kanıtladı. Online ticaret sitelerinin yanı sıra, Pinterest bloglar ve işletmeler için de bulunmaz bir hit kaynağı.

3- Pinler Daha Fazla Bağlantı Sağlar

Site sahiplerinin (ister e ticaret olsun ister blog) en sevdiği şeylerden bir tanesi, siteden bir ürünün / haberin paylaşılarak, link verilmesidir. Bu hem teknik olarak (off page SEO) çok değerlidir hem de sitenin, başkalarınca görülmesi, tanınması için harika bir yoldur.

Burada, Pinterest’i Instagram’dan ayıran en büyük özellik, her pinin, görüntünün kaynağına giden bir bağlantı içermesi. Fotoğrafların link içererek istenilen siteye yönlendirme yapması, kullanıcı deneyimi açısından çok değerli. Resme tıkla + ürüne git+ satın al!

pinterest nedirpinterest nasıl bağlantı veriyor
Pinler, Bağlantı İçeriyor

Amerika ve Avrupa’da çok tercih edilen bu platformdan, web sitenize çok değerli bağlantılar sağlayabilirsiniz. Böylece Google gözünde sitenizin kalite puanını artırabilirsiniz. Otorite göstergesi olan kalite puanı, tüm siteler için özellikle dijital reklamcılıkta büyük bir artı puandır.

4- Kullanıcı Etkileşimi Bağımlılık Yapacak Derecede Yüksek

Genelde sosyal medya platformları, takipçi kazanmak ve / veya sayfa beğenisi toplama mantığı üzerine kurulu. Ancak Pinterest kullanıcılarının davranış modeli daha farklı. Şöyle ki, aradıklarını hemen bulunca mutlu oluyor ve gruplarında paylaşmayı seviyorlar. Bir diğer önemli nokta,

Pinterest kullanıcıları için neyin trendy veya havalı olduğu çok önemli. Influencer marketing dediğimiz pazarlama modeli burada form değiştirerek karşımıza bir kez daha çıkıyor. Görselliğin ön planda olduğu Pinterest’de kullanıcılar beğendikleri pinleri kendi hesaplarına tutturuyor, gruplarıyla paylaşıyor. Pinleriniz, siz farkında olmadan, sosyal medyada ‘viral’ olabiliyor. Hem de bunun için ekstra ödeme, reklam yapmanıza gerek kalmadan.

pinterest nedir hedef kitlesi kimlerdir

5- Entegre Edilebilir

Pinterest, internet siteniz, Facebook profiliniz ve /veya sayfanız ile Twitter hesaplarınızla entegre olabiliyor. Yani Pinterest’te yayınladığınız bir Pin’i aynı anda diğer sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabiliyorsunuz.

Web sitelerine ve bloglara bir ‘Sabitle’ düğmesi ekleyerek, ziyaretçilerin bu ürünleri veya görselleri kaydetmesini çok kolaylaştırıyor. (diğer sosyal medya paylaşım düğmelerine benzer şekilde). Böylece, ziyaretçilerin, beğendikleri ürünleri kaybetmeleri, geri dönerek aramaları gibi problemleri ortadan kaldırıyor

pinterest ne işe yarar pinterest sosyal medya araçlarıyla uyumlu mu
Web Sitesi ve Diğer Sosyal Medya Araçlarıyla Uyumlu

6- Hedef Kitlenizin Sevdiği Şeyleri Keşfediyor

Trendleri keşfetmek, hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını öğrenmek için Pinterest harika bir kaynak. Takipçilerinizin neleri takip ettiği, onların neleri paylaştıkları, nelerden esinlendiklerini görmek, kendinizi konumlandırmak, belki ürünlerinizi revize etmek veya pazarlama stratejinizi yeniden çizmek hakkında değerli bilgileri içeriyor

Peki Ya Pinterest Reklamları?

Maalesef Türk Pinterest hesapları için uluslararası reklam vermek şimdilik Türkiye’den mümkün değil. Ancak Pavos Dijital olarak, yurtdışı bağlantılarımızla, arzu ettiğiniz ülkede reklamlarınızı yayınlıyoruz. Bu konuda detaylı bilgi için tıklayın.

Pinterest ne işe yarar yazımızı sonlandırırken, 2022’nin taze bir yeniliğini de ekleyelim. Hali hazırda sadece ABD’de olan Pinterest TV yakında tüm ülkelerde yayına girecek. Ülkemizde özellikle kadına yönelik programları ne kadar popüler olduğunu düşünürsek, Pinterest TV’nin Türkiye pazarına girmesi çok da uzak gözükmüyor.

Bilgi Paylaşınca Değerlidir