fbpx

Kim Bu Z Kuşağı?

Z kuşağı şimdiye kadar hiç bir jenerasyona gösterilmeyen ilginin odağı oldu. Toplumun bir kısmı, bu neslin isteklerini anlamamaktan hatta görmezden gelmekte. Bir kısımsa neredeyse savaş açmış durumda gençlere. Halbuki, Z jenerasyonu dijital dünya için her geçen gün daha da önem kazanıyor. Haliyle, ister dijital ister klasik iş dünyası paydaşları, Z kuşağının beklentilerine cevap vermek zorunda.

Internet erişimi olmadan nasıl yaşanacağını bilmeyen Z kuşağı 1997- 2012 yılları arasında doğanları içeriyor. Bilgiye bir tık uzakta olmak, bu jenerasyonunun beklentilerini önemli ölçüde şekillendiriyor. Marka değeri, özgünlük, kişiselleştirilmiş mesajlaşma, kendini markanın bir parçası görmek gibi yeni kavramlarla, önceki nesillerden çok farklılar

z kusagi ve diger kusaklar
20 ve 21. YY Kuşakları

Z Kuşağının Değerleri

Z kuşağı için, karşısına çıkan içeriğin değerli olup olmadığına karar vermesi sadece 8 saniye. Körü körüne marka sadakati neredeyse yok. Satın aldıklarının / takip ettiklerinin / iletişime geçtiklerinin kendine nasıl fayda sağlayacağına dikkat ediyor.

Özgünlük

Bilgiye ışık hızında ulaşan bu nesil için, özgünlük çok önemli. Gerçeği söyledikleri kişilere, özgün olduklarını düşündükleri markalara güven duyuyorlar. Youtube influencerlarını izleyerek büyüyen Z kuşağı için, ünlülerden daha çok kanaat önderlerinin yorumları, fikirleri değerli. Bu neslin tüketicileri, marka değerlerine ve kişiliklerine göre pazarlama yapan markaları beğeniyorlar.

Z Kuşağı Daha Aktivist

Terörizmin tavan yaptığı ve kesintisiz haber döngüsünde yaşayan Z jenerasyonu aktivist yapısıyla da dikkat çekiyor. Daha iyi bir gelecek için dünyada fark yaratmanın gereğine inanıyor. Bir önceki nesille (Y) karşılaştırıldığında, Z kuşağının %60’ı farkındalık yaratmanın toplumsal bir gereklilik olduğunu düşünüyor.

Doğaya, insana karşı duyarlı Z kuşağı
Bireysel düşünen ama toplumsal olaylara duyarlı bir jenerasyon

Marka tercihinde de aynı kriterlere dikkat ediyor. Seçimini bu değerlere uygun markalardan yana kullanıyor. Markaların, bu değerlere gerçekten mi önem verdiğini yoksa göstermelik mi sosyal kampanyalarda yer aldığını, internet üzerinden hızla araştırıp bulabiliyor. Markanın, influencerın veya kişinin yalan söylediğini hissettiği anda güvenini kaybediyor ve bağlantıyı kesiyor.

Z Kuşağına Özel Kişiselleştirilmiş Mesaj

E Ticareti en çok kullanan nesil olan Z Kuşağı, markalarla özel deneyim istiyor. Sıradan reklamları görmektense, zevklerine, beğenilerine ve beklentilerine uygun reklamlardan etkileniyor. Önceki alışveriş alışkanlıklarına bağlı olarak verilen tavsiyeler, kişiselleştirilmiş hedefleme Z jenerasyonu tüketicilerinin satın alım kararlarını şekillendiriyor.

Sosyal Medya Neden Bu Kadar Önemli?

Internet ortamında akıllı telefonlarla büyüyen Z Kuşağı için sosyal medya, yaşamın doğal bir parçası. Birbirleriyle çeşitli sosyal medya platformlarında nasıl sosyalleşiyor ve haberleşiyorlarsa, aynı şekilde markalarla iletişime geçiyorlar. Z kuşağı çevrimiçi geri bildirim veriyor, fikir alışverişinde bulunuyor. Hatta dünyaca ünlü markalar, Z kuşağının fikirlerinden yola çıkarak, çeşitli içerikler, kampanyalar düzenliyor, bu jenerasyonun tüketicileriyle duygusal bağ kuruyorlar.

Z Kuşağı Tüketicileri

İster online, ister mağazada alışveriş olsun, müşteri memnuniyeti Z jenerasyonu için çok önemli. Mattersight tarafından yapılan bir araştırmaya göre, müşteri deneyiminin olumlu olması durumunda, Z kuşağının %89’u markayı tavsiye ediyor.

Bu kuşağın internet jenerasyonu olduğunu akılda tutarak, mobil deneyim en önemli kriter. Z kuşağı için çevrimiçi hız ve kullanım rahatlığı çok önemli. Müşterinin alışveriş yolculuğunu keyifli bir hale getirense kullanımı kolay mobil uyumlu bir web sitesi. Mobil cihazlarda, ürün inceleme bölümleri, yorum kısımları, resimler ve videolar bu jenerasyonun satın alım kararında çok etkili.

z kuşağı tüketicleri

Z kuşağı aynı anda 5 cihaz kullanabiliyor. Sosyal medyasını günde en az 100 defa kontrol ediyor. Bu nedenle, sosyal medyada aktif olan markaları kendine daha yakın hissediyor. Bu nesle hitap etmek isteyen herkesin amaçlarına uygun olarak sosyal medyada yer alması gerektiği son derece net.

Z Kuşağı, Instagram’da markaları, Facebook’ta yeni ürünleri ve YouTube üzerinde de önerileri ve deneyimleri keşfediyor. Araştırmalar, bu jenerasyonun %85’nin yeni ürünleri sosyal medya aracılığıyla öğrendiğini gösteriyor. Büyük bir çoğunluk markalarla bu platformlar aracığılıyla bağlantı kuruyor.

Z Kuşağı için marka sadakati önemli ancak bu sadakat körü körüne değil. İster çevrimiçi ister çevrimdışı olsun ücretsiz kargo, kapıya teslimat, özel indirimler, kuponlar, kampanyalar ve esnek bir iade politikası Z kuşağının değer verdiği kriterler.

Önceki jenerasyonlara göre, bireyselliği ön plana daha çok çıkartan Z kuşağı için hayattan zevk almak, iyi bir iş bulmak ve daha iyi bir insan olmak en önemli önceliklerden.

Özetleyecek olursak, dürüst, ilkeli, problemlere duyarlı markaları ve kişileri tercih eden Z kuşağına ulaşmak için en güvenilir yol, bu kuşağa DEĞER VERMEK ve gerçekten DEĞER VERİLDİKLERİNİ hissettirmek.

Bilgi Paylaşınca Değerlidir