fbpx

Instagram Threads ile Twitter Arasındaki Farklar

threads ve twitter arasındaki fark

Günümüzde sosyal medya platformları, insanların dünya ile etkileşimini çok çabuk ve etkili artıran en güçlü araçlar. Sadece bir parmak hareketiyle, her saniye milyonlarca içerik, sosyal medya platformları aracılığıyla kullanıcılara ulaşıyor. Son günlerde ise tabii ki en popüler konu Instagram Threads ile Twitter arasındaki farklar ve 2 şirketin gittikçe kızışan kavgaları.

Bu yazımızda, özellikle Instagram Threads ve Twitter arasındaki farkları inceleyecek ve karşılaştıracak, her iki platformun kullanıcı deneyimine nasıl katkıda bulunduğunu anlatacağız.

Instagram Threads – Yakın Arkadaşlarınızla Özel İletişim

Meta’nın bir ürünü olan Instagram Threads, halihazırdaki Instagram hesabınızı kullanarak arkadaşlarınızla özel bir şekilde iletişim kurmanızı sağlıyor. Fotoğraf ve video koyabilir, metin mesajları gönderip, hikayeleri arzu ettiğiniz kişi ve gruplarla paylaşabiliyorsunuz. Öte yandan, Instagram, kullanıcıları öncelikle fotoğraflar ve videolar aracılığıyla birbirine bağlarken, Threads aynı düzeyde etkileşimi metin paylaşımlarıyla yapmayı amaçlıyor. 500 karakter metin eklenebilen Threads’in Instagram’dan en büyük farkı link eklenebiliyor olması.

Threads’i Twitter’dan Farklı Kılan Nedir?

Arkadaş Odaklı Deneyim

Instagram Threads, adından da anlaşılacağı gibi, daha çok arkadaşlarınızla iletişim kurmaya odaklanıyor. Kullanıcılar, doğrudan yakın arkadaşlarına yönelik içerikleri kolayca paylaşıp ve özel sohbet edebiliyorlar. Twitter ise genellikle daha geniş bir kitleye seslenmeyi hedefleyen bir platform ve mesajlar herkese açıktır. (tabii engelli değilseniz!)

Görsel Odaklı Paylaşımlar

Threads, Instagram’ın bir parçası olduğu için, haliyle görsel içerik çok önemli. Anlık fotoğraflar ve videolar paylaşabilir ve hikayelerinizi özelleştirebilirsiniz. Diğer yandan Twitter, daha çok metin tabanlı bir platform olduğu içingörsel içeriklerin paylaşılması daha nadir.

Takip / Takipçi

Instagram Threads ile Twitter arasındaki bir başka ilginç fark da, Threads’in profilde “takip edilenler” listesiyle gelmemesi. Kimi takip ettiğinizi öğrenmenin tek yolu, “takipçiler” sekmesine tıklayıp ardından “takip edilenler” bölümüne gitmek. Takip etmek istediğiniz tüm hesapları görebileceğiniz “beklemede” adlı başka bir bölüm varken, Twitter’ın “takip eden” ve “takipçiler” için iki farklı sekmesi vardır.

Arama / Keşfetme

Twitter arama özelliklerinde şu an itibariyle çok daha gelişmiş olduğundan, konular ve Twitter’daki arama kapsamı farklıdır. Yani Twitter’da yalnızca hesapları değil, hashtag’leri ve tweet’leri de arayabilirsiniz. Öte yandan, Threads’te yalnızca hesapları arayabilirsiniz. Dolayısıyla, arama / bulma konusunda, kapsam son derece sınırlı (tabii şimdilik!)

Mavi Tık

Kısa bir süre öncesine kadar, gerçekten etkileşim alan hesaplara tanınan Mavi Tık özelliği, Elon Musk’ın bu özelliği parayla satma kararı sonrası ne kadar önemli ve güvenilir orası tartışılır. Aynı şekilde, aylık abonelik olarak Instagram’da edindiğiniz Mavi Tık özelliğini, ekstra bir başka ücret ödemeden Threads platformunda da kullanabilirsiniz.

Erişim

Her ne kadar günümüzde sosyal medya kullanıcılarının %90’nından fazlası telefon ve tableti tercih ediyor olsa da, Twitter erişim ve kullanım rahatlığı konusunda bir adım ilerde. Threads’e sadece telefon ve tablet üzerinden erişim sağlanırken, Twitter bilgisayar üzerinden de bağlantı veriyor. Özellikle, sosyal medya platformlarını ticari amaçla (reklam vb) kullananlar için bu ciddi bir kolaylık sağlıyor.

Twitter – Anlık Haber ve Etkileşim

Twitter, aslında bir mikroblog. Yani kısa ve anlık mesajlar büyük kitlelerle çok kısa sürede buluşuyor. Kullanıcılar, “tweet” adı verilen mesajlarını 280 karakterle sınırlı tutarak anlık olarak takipçileriyle paylaşıyorlar. Geniş bir açıdan bakacak olursak, Twitter’ın özellikleri ve kullanıcı deneyimi Instagram Threads’ten bayağı farklı.

Twitter, güncel haberlere ve dünya genelindeki trendlere hızlı erişim sağlıyor. Birçok haber kuruluşu ve ünlü kişi, Twitter’ı haberleri ve güncel gelişmeleri anında duyurmak için kullanıyor. Instagram Threads ise daha çok kişisel içeriklerin ve günlük yaşantıların paylaşıldığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medya Reklamlarında Instagram Threads ile Twitter Arasındaki Farklar

Hali hazırda, Threads’de reklam yayınlanmıyor. Ancak çok kısa bir sürede, milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Instagram Threads’ın çok yakın bir gelecekte, bir reklam platformu olarak karşımıza çıkması olası. Özellikle, Meta’nın FB ve Instagram Mağazaları konusunda yeni kuralları doğrultusunda, yeni satış kanallarının ve reklam platformlarının kullanıma başlanması an meselesi dersek yalan olmaz. Kullanıcı gizliliğini korumak ve veri kullanımı üzerinde kontrol sağlamak ve aynı zamanda teknoloji devlerinin tekel tipi davranışlarını azaltmak için tasarlanan AB Dijital Pazarlar Yasası’na (DMA) uygun olmayan Threads şu anda Avrupa ülkelerinde kullanılmıyor. Ancak Avrupa pazarının önemi nedeniyle, bu uyum sürecinin kısa sürede halledileceği ve Instagram Threads uygulamasının tüm dünyada aktif olacağı da aşikar. Bu da haliyle sosyal medya reklamlarında yepyeni bir sayfa açacak.

Threads ve Twitter Arasındaki Ortak Noktalar

Mark Zuckerberg ile Elon Musk’ı deyim yerindeyse birbirine düşüren bu iki platformun da kullanıcı deneyimini şekillendiren benzer özellikleri var.

Anlık İletişim

Hem Instagram Threads hem de Twitter, anlık ve hızlı bir etkileşim sunuyor. Kullanıcılar, mesajları, beğenileri ve yorumları anında görüp yanıtlayabiliyorlar.

Topluluklar ve Takipçiler

Her iki platform da kullanıcıların belirli kişileri takip etmesini ve içeriklerini paylaşmasını sağlıyor. Kullanıcılar, ilgi alanlarına uygun hesapları ve güncel içerikleri takip edip, beğeni ve isteklerine uygun topluluklarla etkileşim kurabiliyorlar

Sonuç olarak, Instagram Threads ile Twitter arasındaki farklar çok sayıda. Instagram Threads, daha çok arkadaşlarla özel iletişim kurmayı kolaylaştırırken, Twitter ise anlık haberlerin ve dünya genelindeki trendlerin paylaşıldığı bir mikro blog platformu şeklinde hayatımızda. Her iki platform da etkileşim ve topluluk oluşturma konusunda benzer özellikler sunuyor. Dolayısıyla, kullanıcılar, tercihlerine ve iletişim ihtiyaçlarına bağlı olarak bu platformlardan birini veya her ikisini de aktif bir şekilde kullanabiliyorlar.

Eğer görsel içerik sizin için daha keyifliyse ve daha sınırlı sayıda kişiyle iletişime geçmeyi seviyorsanız, o zaman Instagram Threads sizin için doğru seçenek olacaktır. Ancak geniş kitlelere ulaşmak ve kısa metinlerle düşüncelerinizi paylaşmak istiyorsanız, Twitter sizin için kesinlikle daha uygun olacaktır. Bu noktada, kullanıcı olarak sizin beklentileriniz ve hedef kitleniz ve / veya bağlantı kurmak istediğiniz kişiler, platform seçimi konusunda sizin yol haritanızdır.

Yazımızı sonlandırırken belirtelim: Eğer Threads hesabınızı kapatmak isterseniz, Instagram hesabınız da otomatik olarak siliniyor. O nedenle, Threads hesabı açmadan önce, iyi düşünmenizi öneririz.

Bilgi Paylaşınca Değerlidir