fbpx

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

dönüşümü optimize etmek için kullanılan ölçümlerden bazılarını gösteren görsel

Dönüşüm oranı optimizasyonu (Conversion Rate Optimization-CRO), e-ticaret pazarlamada, kullanıcıların veya web sitesi ziyaretçilerinin hedeflenen davranışlarını (satın alma, form doldurma, video izlemeye yöneltme, randevu oluşturma gibi) artırma çalışmaları olarak tanımlanabilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, sitenizde tamamlanmasını istediğiniz işlemleri yapan ziyaretçi sayısını arttırmayı hedefler. Bu hedeflere ulaşmak için veri toplar, analiz eder, olası sorunları inceler ve yeni çözümler geliştirirsiniz.

E ticaret pazarlamada gelirinizi arttırmak için 2 temel yol vardır.

Web sitenizin trafiğini arttırarak satışlarınızı arttırmaya çalışmak,

Mevcut trafiğinizle daha fazla satış rakamlarına ulaşmak.

Sayfalarınızı optimize etmek için ne kadar çok yöntem varsa, Web sitenizin trafiğini ve tabii ki dönüşümleri değerlendirmek için de çok fazla ölçek var.

Biri diğeri için ön koşul olduğunda, nasıl karar verirsiniz? Site trafiğini arttırmak mı yoksa dönüşüm mü? İkilemden kurtulmanız için; aralarındaki temel farkları açıklayan, her ikisini de net bir şekilde anlayarak, doğru seçim yapmanızı sağlayan ipuçlarıyla karşınızdayız.

Web Site Trafiği Ve Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Optimizasyonlarınızı doğru bir şekilde yapabilmeniz için her birinin ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturarak başlayalım.

Web Site Trafiği Nedir?

web sitesinde oturum açan parmakların yarattığı trafik

Web sitenizde açılan oturum sayısıyla ifade edilir.

Hedefiniz trafik arttırmak olsun ya da olmasın, web sitenizin, hedef kitleleri çekmedeki etkinliğini ölçmenin bir yoludur. Web trafiğini artırmak, daha önce de söylediğimiz gibi, dönüşümler için bir ön koşuldur. Çünkü bir oturum açan ziyaretçiler olmadan, dönüşecek kitleniz de olmaz. Boş bir dükkan gibi düşünün. Kimse gelmezse, satış yapacak, işlemi tekrarlatacak (veya dönüştürecek) kimse de yoktur.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Bu ölçüm, web sitenizde ziyaretçiler tarafından gerçekleştirilen ve tamamlanan tüm kârlı işlemleri temsil eder. Sorgulama, satın alma ve hatta sepete ekleme, form doldurma gibi eylemleri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Bu ölçümlerin her ikisi de çevrimiçi işletmeler için değerli bilgiler sağlar.

Yüksek trafik – düşük dönüşümler, platformlarınızda dönüşümlerin önünde engeller olduğunu gösterebilir.

Düşük trafik – yüksek dönüşümler ise bir ziyaretçinin tahmin edilenden daha fazla dönüşüm sağladığı anlamına gelebilir.

Gördüğünüz gibi her durum farklı bir hikaye anlatıyor. Bu nedenle, her ikisini de her zaman izlemek önemlidir.

Trafik Veya Dönüşüm İçin Ne Zaman Optimizasyon Yapmalısınız?

Şöyle düşünebiliriz.

Web site trafiğini ne zaman optimize edersiniz?

Dönüşümler için optimize etmek ne zaman daha iyidir?

Herhangi bir durum için strateji oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, her şeyi doğru bağlamda çerçevelemektir. Şimdiye kadar anlamış olabileceğiniz gibi, web site trafiği ve dönüşümler, temelde farklı ve önemli sonuçların elde edildiğinin sinyallerini verir.

Daha Yüksek Site Trafiği İçin Optimizasyon

Sitenize trafik olmaması, dönüşüm olmaması anlamına gelir, hatırladınız mı? Öyleyse, her şeyi başlatan web site trafiğini nasıl optimize edeceğinizle ilgili derinlemesine bir giriş yapalım.

Daha yüksek trafik için yapabilecekleriniz;

Marka Görünürlüğünü Artırmak

Sayfaları çeşitli optimizasyon teknikleri kullanarak optimize etmek, arama motoru sonuç sayfalarındaki (Search Engine Results Page-SERP) konumunuzu yükseltir. SERP’lerde üst sıralarda yer almak, markanızın web sitesi ve/veya sayfalarının görünürlüğünü önemli ölçüde artırır.

seo kelime yığınına mercek tutan robot

Kapsamlı SEO uygulamasının yardımıyla SERP’de sık sık keşif yaparak, bu ölçümü başarılı bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Pavos Dijital, SEO çalışması yapılmış web siteleri tasarlamada uzmanlaşmıştır.

Marka Bilinirliğini Artırmak

Marka bilinirliğini arttırmak, kıyasıya çevrimiçi rekabetin ortasında hayatta kalmak için gereklidir. Çünkü müşterilerin sizinle iş yapmayı düşünmeden önce sizden haberdar olmaları gerekir. Zayıf marka bilinirliği ile bir sonraki satış aşamasına geçmek (değer teklifinizi sunmak) imkansız olacaktır.

sönük ampullerin ortasında yanan bir ampul

Marka farkındalığını artırmak, önceki metriğimiz olan marka görünürlüğünü arttırmanın etkisi ile oluşan bir sonuçtur. Bununla birlikte, stratejik sosyal medya pazarlama çabalarının veya ücretli dijital reklamcılığın sonucu da olabilir.

Marka bilinirliğini arttırmak için hangi yöntemi seçerseniz seçin, müşterilerinizi doğru anladığınızdan ve doğru marka kişiliği oluşturduğunuzdan emin olun.

Kitle Verisi Toplamak

Web sitenizde müşteriler tarafından yapılan her bir ziyaret(trafik), potansiyel müşterilerinizin kim olduğu hakkında size fikir verebilir.

Şimdi noktalar birleşmeye başladı mı?

Analitik araçlarının yardımıyla, hedef kitleniz ve dijital pazarlama stratejinizin yönü hakkında bilgi verecek pek çok şey keşfedebilirsiniz. Mantıklı müşteri yolculuklarının haritasını çıkarmak, müşteri kişiliklerini formüle etmek, buna göre içerik geliştirmek ve çok daha fazlasını yapmak için bu verileri kullanabilirsiniz.

Müşterileriniz hakkında tam bir fikre sahip olabilmeniz için veri bankanızda doğru veriler olduğundan emin olun. Zira onları ne kadar iyi tanıdığınız, dönüşüm optimizasyonu stratejileriniz için hayati önem taşıyacaktır.

Dönüşüm Oranını Arttırmak İçin Optimizasyon

Artık trafik oluşturmak için öncelikleri bildiğinize göre, bu trafiği nasıl dönüştürebileceğinizi bulmanın zamanı geldi.

Dönüşümler için optimizasyon yaparken dikkat etmeniz gereken hedefler ve ölçümler.

Minimum Yoğunluk

Dönüşüm oranınızı optimize etmek tek seferlik bir iş değildir. Dönüşüm hedeflerinize ulaşmak, sürekli değerlendirme ve ayarlama içerir.

Web sitenizin taslaklarını oluşturmak ve dönüşüme göre revize etmek, çok fazla kaynak kullanımı gerektirmeyecektir. Kitlenizi derinlemesine tanımak, web sitenizdeki kullanıcı deneyimini nasıl geliştireceğiniz konusunda araştırma yapmak işin anahtarıdır. Dönüşüm odaklı bir strateji için bu gereklidir.

İşin anahtarı, kitlenizi derinlemesine tanımak ve web sitenizdeki kullanıcı deneyimini nasıl geliştireceğiniz konusunda iyi araştırma yapmaktır. Dönüşüm odaklı bir strateji, minimum yoğunluklu yatırımla sonuç alacaktır.

Trafik Maksimizasyonu

Web sitenizin her bir ziyaretçisini daha değerli kılmak için dönüşüme öncelik verin. Hedefiniz ayda 100 ziyaretçi trafiği oluşturup dönüşümlere odaklanmaksa, bir ayda 5 dönüşüm elde ettiğinizde, dönüşüm oranınız ayda 0’dan %5’e çıkar.

Nitelikli ve ulaşılabilir trafiği hedefleyip, öncelikle bu trafik üzerinden dönüşüm sağlamak daha mantıklı olacaktır.

Yeniden Yatırım Potansiyeli

Minimum yoğunluklu yatırım ve trafik maksimizasyonu yoluyla dönüşümünüzü başarıyla gerçekleştirdiğinizde, yeniden yatırım potansiyeliniz ortaya çıkacaktır.

Trafiğinizden ve dönüşümünüzden kazandığınız karı yeniden yatırıma yönlendirebilirsiniz. Piyasada bulunan bazı dönüşüm araçlarına yatırım yapabilirsiniz.

Veya daha fazla müşteri kazanarak satışlarınızı ve karınızı artırmanıza yardımcı olabilecek dönüşümlü pazarlama stratejilerine yatırım yapabilirsiniz.

Bunlar trafik ya da dönüşümden herhangi birini diğerine göre önceliklendirmeyi seçtiğinizde karşılaşacağınız durumlardan bazılarıdır.

Bunun yerine trafiği ve dönüşümü dengelerseniz ne olur diye merak ediyor olabilirsiniz.

Bu da mümkün.

Optimizasyon stratejiniz için hem trafiği hem de dönüşümü aynı anda hedefleyebilirsiniz. Yapmanız gereken stratejinizin dengesini ölçmek olmalı.

Optimizasyonunuzu gözlemleyerek bunu yapabilirsiniz.

Trafik ve dönüşüm kullanımıyla büyümeniz artıyorsa, ikisini birden kullanabilirsiniz.

Ancak, aksayan çalışmayan bazı alanlar olduğunu gözlemlediyseniz, o zaman hangi stratejiye yatırım yapmanız gerektiği konusunu gözden geçirebilirsiniz.

Optimizasyon Stratejinizde Kullanabileceğiniz İpuçları

Küçük Değişiklikler Büyük Kazanç Sağlayabilir

Optimizasyon söz konusu olduğunda, her zaman en son trendlerden haberdar olmak bir zorunluluktur. Rehavete kapılmamalısınız.

Web sitenizi değiştirin ve optimizasyon stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacak şekilde güncelleyin.

Küçük değişikliklerle web sitenizin tasarımını hedef kitlenizin değişen zevk ve ilgi alanlarına hitap edecek hale getirin.

Trafiği Ve Dönüşümleri Artırmak İçin Yeni Teknikler Deneyin

Optimizasyonunuz üzerinde deneyler yapabilir ve işe yarayıp yaramadığını gözlemleyebilirsiniz. İşe yaramazsa, size uygun doğru stratejiyi bulana kadar tekrar tekrar denemeye devam edebilirsiniz.

aklımızdan geçen farklı düşünceleri temsil eden oklar

Farklı fikirleri kullanmayı deneyin ve sizin için iyi çalışıp çalışmadıklarını izleyin. Çalışmıyorsa, o fikri bırakın ve size uygun başka bir fikir arayın.    

İşte dönüşüm huninize dahil edebileceğiniz birkaç fikir. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili şu basit adımlara göz atın:

Öncelikle müşterilerinizin web sitenizdeki yolculuğunun akışını görselleştirin ve analiz edin.

Hedeflerinizi, benzersiz satış noktalarınızı ve müşterilerinizin itirazlarını belirleyin.

Satın alma hunisinin her aşamasında olası boşlukları belirleyin.

Sitede kalma, hemen çıkma, terk etme oranlarını ve ayrılmaları belirlemek ve diğer ölçümleri anlamak için analitiği kullanın.  

Daha Sonra Yeni Ziyaretçiler Almaya Odaklanın

Yazının başlarında belirttiğimiz gibi, iyi bir dönüşüm elde etmek için iyi bir web trafiğine sahip olmanız gerekir. Ancak yeni ziyaretçi çekmeden önce dönüşüm oranınızı istediğiniz oranlara getirin.

Ağızdan ağıza pazarlama ile yeni web ziyaretçileri kazanabilirsiniz. Önceki müşterinizin memnun olduğundan emin olun ki size başkalarını yönlendirsinler. Müşteri deneyimi stratejisini her zaman kullanabilirsiniz.

Müşteri deneyimi stratejisi, müşterilerinizin isteklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alan ve sürecinize entegre eden bir strateji türüdür. Hedef kitle profilinizi derinlemesine anlamalı ve oluşturduğunuz harika deneyimi onlara ulaştırmak için eyleme geçirilebilir planlara sahip olmalısınız.

Bu strateji müşterileriniz üzerinde olumlu bir etki yaratmaya, onların sadakatini ve güvenini kazanmaya yardımcı olur. Ayrıca kendi inisiyatifleriyle tekrar ziyaretçi ve hatta marka elçisi olabilirler.

Her zaman söylendiği gibi;

En iyi müşteri, memnun müşteridir.

Ziyaretçi çekmenin bir diğer etkili yolu reklam ve tanıtımdır. Ücretsiz promosyonlar olabileceği gibi, arama motoru reklamcılığı da yapabilirsiniz . 

Dönüşümden Önce Giden Ziyaretçileri Geri Alın

Web sitenize ilk kez ziyaret edenlerin istediğiniz gibi işlemi tamamlamaması normaldir. Duruma üzülmek yerine, geri gelmeleri ve web sitenizde istediğiniz aksiyonu göstermeleri için nedenler sunun. Blog yazıları, aylık bültenlere kaydolmak veya yeni bir ürün veya indirimler sunmak gibi.

Geri gelen ziyaretçileri ve trafik dönüşümünüzü artırmak için yapılabilecekler;

Müşteriler genellikle ödeme sayfasındaki güven eksikliği, yüksek nakliye maliyetleri, ödeme seçenekleri ve ödeme sürecinin karmaşıklığı gibi nedenlerle işlemlerini tamamlayamazlar. Bu olası sorunlara çözüm üretin. Müşterilerinize sizinle paylaştıkları kişsel bilgilerinin güvende olduğunu gösterin.

kullanıcı bilgisayarından e posta gönderip alıyor

Marka bilinirliği için en etkili ikinci araç olarak kabul edilen e-posta pazarlamasını kullanın. Ziyaretçilerinize e-posta göndererek,  onlara geride bıraktıkları şeyleri hatırlatın.  E-posta pazarlaması, onlara bir indirim oranı veya ücretsiz gönderim sunarak terk edilmiş alışveriş sepetlerini kurtarmanıza yardımcı olabilir.  

Web siteniz ilgi çekici ve kullanıcı dostu olmalıdır. Bu, web ziyaretçilerinin web sitenizde kolayca gezinmesine yardımcı olacaktır.

Sepeti terk etmelerinin önüne geçmek için ödeme aşamasının sorun yaratmayacağından da emin olmalısınız.

Farklı sosyal medya platformlarını kullanın. Ziyaretçilerinizden sizi Facebook, Twitter, Instagram gibi aktif olduğunuz platformlarda takip etmelerini isteyin.

Web sitenizi tekrar ziyaret etmeleri için sebep verin.  Sunduğunuz yeni şeylerle güncelleyin.

Web sitenize müşteri ziyaretini teşvik edin. Web ziyaretçilerinizden markanız hakkında geri bildirim isteyebilirsiniz. Markanızı veya hizmetlerinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda fikirlerini sorabilirsiniz. Böylece, ziyaretçilerinizin markanızın bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sadakatlerini ve güvenlerini arttıracaktır. Ayrıca bu etkileşim sitenizi dinamik tutacaktır.

Ziyaretçilerinize promosyonlar, indirimler ve ücretsiz kargo ve farklı satış paketleri sunun. Ayrıca onlara, bir ürün satın aldıklarında indirimlerden yararlanabilecekleri veya puan kazanabilecekleri bir üyelik sistemi sunabilirsiniz.

İlerlemenizi Takip Edin

İster trafik ister dönüşüm, önceliğiniz hangisi olursa olsun, ilerlemenizi takip etmeyi asla unutmamalısınız. Bu önemlidir, çünkü ilerlemenizi izleyemezseniz tüm çabalarınız ve kaynaklarınız boşa gidecek, optimizasyon stratejinizin işe yarayıp yaramadığı hakkında fikriniz olmayacaktır.

Deneme başarının anahtarıdır . Web siteniz için hangi stratejinin işe yaradığını denemekten çekinmeyin, deneme yanılma size zarar vermez. Aslında bu süreç, optimizasyon hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Trafik değerinize odaklanın: Bu size web sitenizin dönüşüm stratejisini test etme fırsatı verebilir. Ancak önemli miktarda trafik olmadan dönüşümünüzü test etmeniz zor olacaktır.

Dönüşüm değerinize odaklanın: Bu, ziyaretçilerinizi daha değerli hale getirecek ve muhtemelen yüksek kaliteli olası satışlara, daha düşük maliyete ve daha fazla gelire yol açacaktır.

Bilgi Paylaşınca Değerlidir