fbpx

2022 Teknoloji Trendleri

2022'nin teknolojik yenilikleri

Yapay zeka ve Nesnelerin interneti gibi teknolojiler, endüstriyi yeniden şekillendiriyor. 2022 Teknoloji Trendleri tüketiciler açısından bir çok yeniliği beraberinde getiriyor.

Bu yenilikler, sadece iş alanında değil, ailemiz arkadaşlarımızla iletişimimizi kolaylaştırıyor. Sağlığımızı iyileştirmeye destek oluyor, evlerimizi akıllı cihazlarla donatarak hayattan keyif almamızı sağlıyor. Sadece arkamıza yaslanıp, filmleri, oyunları, müziği daha keyifli ve etkileyici bir şekilde deneyimlememize olanak veriyor. Bir yandan sorunları çözmemize bir yandan da günlük hayatımızda daha iyi deneyimler yaşamımıza yardımcı yeni nesil teknoloji hem hizmet hem de ürün kategorilerinde karşımıza çıkıyor.

Ev Robotları

Evdeki robotlar bir süredir piyasada. Örneğin robotik elektrikli süpürgeler büyük ilgi görüyor. Ama Amazon yepyeni bir ürüne imza attı: ASTRO.

Amazon Astro Robot
Amazon’un Akıllı Robotu ASTRO

Evde otonom olarak dolaşabilen Astro, çok sayıda kamera ve 1 ekranla tasarlanmış. Evin düzenini, nesneleri tanıyor ve kameraları aracılığıyla ev halkını hatta evcil hayvanları uzaktan kontrol edebiliyor. Görüntülü aramaları yönetiyor, sahibini tanıyor. Biri aradığında sahibini buluyor ve haber veriyor. Aynı zamanda bir güvenlik robotu olan Astro, evde devriye gezerken tanımadığı kişileri gördüğünde alarm veriyor. Bununla birlikte Astro’nun neler yapacağı / yapmayacağıysa sahibince tanımlanabiliyor. (Mikrofonları kapatmak, evin bazı kısımlarına sokmamak gibi)

Akıllı robotlar sadece Astro’yla sınırlı değil elbette. Bir de prototipler var. Ev işleri, yalnız yaşayan yaşlılara yönelik sağlık ve bakım izleme, eğitim gibi insan hayatını kolaylaştırma hedefli.

Akıllı (Her)Şeyler

İlk nesil “akıllı” ürünler, internette gezinmemizi sağlayan akıllı telefonlardan, Youtube ve Netflix izlememize izin veren TV’lere kadar “bağlantılı ürünler”di. Yapay Zeka daha sonra geldi ve telefonların pil ömrünü uzatmasını, daha iyi fotoğraflar çekmesini sağladı. Verimli çalışan termostatlar, kendi kendine giden arabalar gibi bir çok yenilikle hayatımız kolaylaştı. Günümüzdeyse, akıllı TV’LER, sadece çevrimiçi içeriği izlememize ve uygulamaları çalıştırmamıza izin vermek yerine, sesimizi tanıyor, görüntüleri bulundukları ortama uyarlıyor. Yapay zeka dilimizi anlıyor ve komutları uyguluyor. 2022 teknoloji trendleri içinde ön sıralardaki Akıllı Herşey, günlük hayatımızda karşılaştığımız benzersiz zorluklara kişiselleştirilmiş çözümler sunma becerisini geliştirecek. 2022’nin teknolojik yenilikleri tavsiyeleri, akıllı cihazların daha akıllıca kullanılmaları gibi özellikleri barındıracak.

Artırılmış Gerçeklik & Duyuların İnterneti

Dijital içerik ve çevrimiçi hizmetlerle etkileşim geleneksel görme ve işitme duyularımızım uyarılmasını içeriyor. Ancak 2 duyu artık yeterli değil. Gelecekte, dokunma, tatma ve koku alma duyularının da uyarılacak. Sanal gerçeklik ortamında gerçekleşecek bu deneyim, giderek daha GERÇEK ve etkileşimli olacak anlamına geliyor. Hem Sanal Gerçeklik hem de Artırılmış Gerçeklik cihazları 2022’de çoğalacak. VR dünyasının en önemlilerinden Oculus’un 2021 yılında Quest 2 ürününden iki milyona yakın satması da bunun net bir göstergesi.

Oculus Quest 2 2002 teknoloji trendlerinden
Oculus Quest 2

Kurgusal Evren: Metaverse

2022 teknoloji trendleri arasında kendinden 2021 yılında en çok söz ettiren Metavarse oldu En basit anlatımıyla Metaverse, iş, sosyalleşme ve oyun için kalıcı bir dünya sunan çevrimiçi ortam. Oyunlarla bir şey inşaa etmek, canlı konserler, iş toplantıları, turistik seyahatler akla ilk gelenlerden. Facebook’un 10 milyar dolar yatırım yaptığı Metaverse, doğal olarak 2022’nin teknolojik trendleri arasında

5G ve Diğer Ultra Hızlı ağlar

5G yetenekleri sadece premium ürünlerle sınırlı olmayacak. Tüm fiyat aralığındaki cep telefonları ve diğer cihazlar için bir norm haline gelecek. Bu demektir ki, oyunları ve VR dahil olmak üzere daha yüksek tanımlı ve bant genişliğine sahip video hizmetleri de kullanıma sunulacak. Ayrıca tüm işlemlerin uzaktan yapılması sonucunda, cihazlar daha küçük ve hafif olacak.

Akıllı Evler & Nesnelerin İnterneti

Evdeki her şeyin giderek daha “akıllı” hale gelme ve birbirleriyle daha fazla bağlantı kurma eğilimi önümüzdeki yıl da devam edecek. 2022 yılı teknoloji trendleri arasında, standart çalışma ortama yaratmakta yer alıyor. Günümüzde her cihaz markanın uygulamalarını kullanarak çalışıyor. Halbuki 2022’nin teknolojik yenilikleri arasında bu cihazların da tek uygulama üzerinden kullanımı yer alıyor. Akıllı Ev cihazları pazarının 53 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Dolayısıyla, aplikasyonların kısa sürede kullanıma hazır olacağını tahmin etmek zor değil.

NFT, Blockchain ve Dijital İkizler

Gucci Garden

2022 teknoloji trendleri listesinin son durağı NFT, Blockchain ve Dijital İkizler. Blok zincirler kalıcı ve şifreli dijital defterler. NFT’lerse blok zincirlerde oluşturulabilen ve saklanabilen benzersiz jetonlar. Gerçek dünya ürünlerinin veya süreçlerinin dijital modelleri veya kopyaları da Dijital İkizler olarak adlandırılmakta. Tüm bu yenilikler, teknolojiyle etkileşimimizi derinden etkileyecek. 2021’de Sony, Coca Cola gibi dünyanın önemli markaları NFT alacaklarının sinyallerini verdi. Ünlü moda markası Gucci, artırılmış gerçeklik dünyası için Gucci Gardens odalarıyla giriş yaptı. Fiziksel tüketici ürünlerini tamamlayan dijital mal ve hizmetlerle buluşacağımız günlerse tahminlerden çok daha yakın.

Bilgi Paylaşınca Değerlidir